Corahn Alleyne DMA Football

The top players Delaware football were named this week to the various All-Conference teams.

Several players were named to both their league's offensive and defensive squads, while Mount Pleasant's Jaan Larkin earned a unique honor being named to all three positions on Flight B's Special Teams.

The 2018 DIFCA All-State Teams will be announced during the first week of December after the state championship games.

2018 Flight A 1st Team Offense

QB - Drew Fry, Middletown, sr.

FB - Jordan Henry, Appoquinimink, jr.

RB - Brian Benson, St. Georges, sr

RB - Bobby Arnold, Hodgson, so.

WR - Kam'Ryn Thomas, Hodgson, so.

WR - Nick Johnston, Middletown, sr.

WR - Jermaine Earl, Newark, so.

TE - Ryan Fields, Middletown, sr.

C - Andre Boone, St. Georges, sr.

OG - Audrick Brown, William Penn, jr.

OG - Anthony Mason, St. Georges, jr.

OT - Ali Schwarz, Hodgson, sr.

OT - Cade Krueger, Middletown, sr.

2018 Flight A 1st Team Defense

DE - Ryan Fields, Middletown, sr.

DE - Paul Zaloga, Appoquinimink, jr.

DE - Demetrius Bryson, St. Georges, sr.

DT - Amir Mitchell-Marville, Hodgson, jr.

DT - Tashan Fitzgerald, Hodgson, jr.

DT - Audrick Brown, William Penn, jr.

LB - CJ Lockett, Middletown, sr.

LB - Brandon Shimko, Hodgson, sr.

LB - Josh Parson, Appoquinimink, jr.

LB - Eric Shimko, Hodgson, jr.

DB - Esaias Guthrie, Midletown, sr.

DB - Daniel Douglas, Hodgson, sr.

DB - Brian Benson, St. Georges, sr.

DB - John Ngatia, Appoquinimink, sr.

2018 Flight A 1st Team Special Teams

K - Kayla Bierlein, Middletown, jr.

P - Kamal Yellowdy, Appoquinimink, jr.

RET - John Ngatia, Appoquinimink, sr.

2018 Flight A Coach of the Year

Frank Moffett - Hodgson

2018 Flight B 1st Team Offense

QB - Chad Jones, A.I. duPont, sr.

FB - Ja'Quai Bishop, A.I. duPont, jr.

RB - Thomas Mosley, A.I. duPont, jr.

RB - Karvin Reeves, Howard, so.

WR - Jamir Dantley, A.I. duPont, sr.

WR - Leroy Lynch, A.I. duPont, sr.

WR - Zion Carr, Brandywine, sr.

TE - Mike Brock, Howard, so.

C - Tasheed Irons, Howard, sr.

OG - Jerron Watson-Alexander, Christiana, jr.

OG - John McDade, A.I. duPont, jr.

OT - Alex Schneese, A.I. duPont, sr.

OT - Jermaine Lugo, Howard, jr.

2018 Flight B 1st Team Defense

DE - Jermaine Lugo, Howard, jr.

DE - Destant Jones, A.I. duPont, jr.

DT - Jeremyah Combs-Washington, Howard, jr.

DT - Armando White-Moran, A.I. duPont, jr.

DT - Jerron Watson-Alexander, Christiana, jr.

LB - Mike Brock, Howard, so.

LB - Tiler Thomas, Mount Pleasant, jr.

LB - Tim Nash, A.I. duPont, sr.

LB - Andre Mottas, Brandywine, fr.

DB - Tyhir Harley, Howard, sr.

DB - Zion Carr, Brandywine, sr.

DB - DeVon Taylor, McKean, sr.

DB - James Naylor, A.I. duPont, sr.

2018 Flight B 1st Team Special Teams

K - Jaan Larkin, Mount Pleasant, jr.

P - Jaan Larkin, Mount Pleasant, jr.

RET - Karvin Reeves, Howard

2018 Flight B Coach of the Year

Matt Carre, McKean

2018 Henlopen North 1st Team Offense

QB - Jordan Magee, Dover, sr.

RB - Javon Peace, Dover, jr.

RB - Mike Norsworthy, Sussex Tech, sr.

FB - Kevin Robinson, Caesar Rodney, sr.

WR - Gabe Evans, Dover, jr.

WR - Emon Roberts, Smyrna, sr.

TE - Dominique Smith, Sussex Central, jr.

C - Tkai Perry, Dover, jr.

OG - Will Argo, Sussex Tech, sr.

OG - Will Brandes, Smyrna, sr.

OT - Bradley Anyanwu, Dover, sr.

OT - Saleem Wormley, Smyrna, sr.

2018 Henlopen North 1st Team Defense

DE - Will Burke, Caesar Rodney, sr.

DE - Malik Copes, Sussex Central, sr.

DT - Kasim Lewis, Sussex Central, sr.

DT - Jeremiah Brown, Caesar Rodney, jr.

DT - Jamie Schirmer, Sussex Tech, sr.

LB - Zion Reed, Sussex Central, sr.

LB - Darnyl Williams, Smyrna, jr.

LB - Montrell Jones, Polytech, sr.

LB - Jackson Rall, Caesar Rodney, sr.

DB - Isaiah Barnes, Sussex Central, sr.

DB - Kevin Custis, Sussex Tech, jr.

DB - Jordan Allen, Caesar Rodney, sr.

ATH - Darnell Hooker, Polytech, sr.

2018 Henlopen North 1st Team Special Teams

K - Anthony Buscemi, Smyrna, sr.

P - Joe Delgado, Caesar Rodney, sr.

2018 Henlopen North Coach of the Year

Rudy Simonette, Dover

2018 Henlopen South 1st Team Offense

QB - Troy Haynes, Woodbridge, sr.

RB - Jamon Kane, Woodbridge, sr.

RB - Dante Trader, Delmar, so.

FB - Te'Shawn Dennard, Delmar, sr.

WR - Gabe Wescott, Woodbridge, sr.

WR - Trace Hitchens, Laurel, sr.

TE - Zack Covington, Delmar, jr.

C - Josh Propes, Woodbridge, sr.

OG - Ritchie Corvil, Milford, sr.

OG - Masyn Lilly, Delmar, jr.

OT - Chris Elliot, Delmar, jr.

OT - Josh Benedict, Woodbridge, so.

2018 Henlopen South 1st Team Defense

DE - Kemond Massey, Woodbridge, sr.

DE - Zack Covington, Delmar, jr.

DT - Masyn Lilly, Delmar, jr.

DT - Kristopher Thompson, Lake Forest, jr.

DT - Anthony Diaz, Milford, jr.

LB - Brock Keeler, Woodbridge, sr.

LB - Te'Shawn Denard, Delmar, sr.

LB - Zyaire Elliot, Lake Forest, jr.

LB - Dalton Perdue, Laurel, jr.

DB - Gabe Wescott, Woodbridge, sr.

DB - Dante Trader, Delmar, so.

DB - Richard Massey, Woodbridge, sr.

ATH - Jayguan Matthews, Woodbridge, jr.

2018 Henlopen South 1st Team Special Teams

K - Wilder Gonzalez, Laurel, sr.

P - Ryan Nelson, Delmar, jr.

2018 Diamond State 1st Team Offense

QB - Devin Houston, Archmere, sr.

RB - Corahn Alleyne, DMA, sr.

RB - Enyle Ingram, FSMA, jr.

FB - Cole Bauer, Archmere, sr.

WR - Treyvon McCray, FSMA, sr.

WR - Andrew Hudson, DMA, sr.

WR - Ja-Teir Berkley-Osborne, Conrad, so.

TE - Thomas Wunder, Conrad, sr.

C - Nathan Remick, Red Lion, jr.

OG - Mitch Moyer, Archmere, sr.

OG - Jacob Hudson, DMA, sr.

OT - Nasir Parks, Red Lion, jr.

OT - Garrett Thomas, Wilm. Charter, sr.

OT - Michael Marino, Archmere, sr.

2018 Diamond State 1st Team Defense

DE - Nasir Parks, Red Lion, jr.

DE - Brett Kwoka, Archmere, fr.

DT - Mitch Moyer, Archmere, sr.

DT - Jacob Hudson, DMA, sr.

DT - Chris Boc, DMA, jr.

LB - Darren DiRenzo, Archmere, fr.

LB - Zach McCloskey, DMA, sr.

LB - Manny Covington, Wilm, Charter, sr.

LB - Joseph Pargoe, Red Lion, so.

DB - Corahn Alleyne, DMA, sr.

DB - Andrew Hudson, DMA, sr.

DB - Ja-Teir Berkley-Osborne, Conrad, so.

DB - Jack Palowski, Archmere, sr.

2018 Diamond State 1st Team Special Teams

K - Matt Specht, Archmere, sr.

P - Isaiah Taylor, Red Lion, sr.

RET - Corahn Alleyne, DMA, sr.

2018 Diamond State Special Awards

COACH OF YEAR - John Bellace, Archmere

OFFENSIVE POY - Corahn Alleyne, DMA, sr.

DEFENSIVE POY - Darren DiRenzo, Archmere, sr.

LINEMAN POY - Mitchell Moywer, Archmere, sr.

SPORTSMANSHIP AWARD - Wilm. Charter & Archmere, tie

2018 Independent 1st Team Offense

QB - Wyatt Nelson, Friends, jr.

RB - Peyton McNeill, Friends, sr.

RB - Isaiah Brown, Tower Hill, jr.

FB - Patrick McKenzie, Friends, so.

WR - Will Davis, Friends, jr.

WR - Quentin McAbee, Friends, sr.

WR - Adrian Watts, St. Andrew's, jr.

TE - Michael Gilbert, Tower Hill, jr.

C - Anand Raju, Tower Hill, sr.

OG - Joshua Payne, Friends, sr.

OG - Gui Trindade, Tower Hill, sr.

OT - Tristan Pantano, Friends, sr.

OT - John DeSantis, Tower Hill, sr.

2018 Independent 1st Team Defense

DE - Manny Adebi, Friends, jr.

DE - Liam Harron, Friends, sr.

DT - Josh Payne, Friends, sr.

DT - Gui Trindade, Tower Hill, sr.

DT - John DeSantis, Tower Hill, sr.

LB - Jake Falco, Tower Hill, sr.

LB - Michael Gilbert, Tower Hill, jr.

LB - Adrian Watts, St. Andrew's, jr.

LB - Michael McKenzie, Friends, sr.

DB - Dylan Nitsche, Tower Hill, sr.

DB - Isaiah Brown, Tower Hill, jr.

DB - Peyton McNeill, Friends, sr.

DB - Quentin McAbee, Friends, sr.

DB - Theo Jaffe, St. Andrew's, sr.

2018 Independent 1st Team Special Teams

K - Jacob Jaworski, Friends, jr.

P - Ty Gates, Tower Hill, sr.

P - Theo Jaffe, St. Andrew's, sr.

RET - Will Davis, Friends, jr.

RET - Micah Turpin, St. Andrew's, sr.

2018 Non-Conference 1st Team Offense

QB - Jelani Bryant, St. Mark's, sr.

FB - Ray Jones, St. Elizabeth, sr.

RB - Andrew Watkins, Salesianum, jr.

RB - Carter Benham, St. Mark's, sr.

WR - Cole Balint, Caravel, sr.

WR - Sean Regan, Salesianum, sr.

WR - Blaec Sanders, St. Mark's, jr.

TE - Victor Marcelo, St. Mark's, sr.

C - Dan Stradley, Salesianum, so.

OG - Tyler Westergard, St. Mark's, sr.

OG - Pat Methlie, Salesianum, so.

OT - Joey Cartwright, St. Mark's, sr.

OT - Alex Mettenheimer, Salesianum, sr.

2018 Non-Conference 1st Team Defense

DE - Logan Bushweller, Salesianum, sr.

DE - Victor Marcelo, St. Mark's, sr.

DT - Tyler Westergard, St. Mark's, sr.

DT - Jaegar Wesley, St. Elizabeth, sr.

DT - James Yelbert, Salesianum, so.

LB - Colin Foweler, Salesianum, sr.

LB - Talib Wright, Caravel, so.

LB - Tom Zatalava, St. Elizabeth, sr.

LB - Jadin Elliot, St. Mark's, sr.

DB - Ethan Potter, Caravel, jr.

DB - James Johnson, Salesianum, jr.

DB - Dalton McNabb, Salesianum, sr.

DB - Zion Glover, St. Mark's, jr.

2018 Non-Conference 1st Team Special Teams

K - Pat Duffy, Salesianum, sr.

P - Eric Ludman, St. Mark's, sr.

RET - Kevin Faries, Salesianum, sr.

WDEL/Delaware SportsZone Sports Director. National Sports Media Association's Delaware Sportscaster of the Year (2013).