Ursuline's Kylie Nocket kills a point against Archmere

Ursuline's Kylie Nocket kills a point against Archmere

Thirteen was a lucky number for one of the top performers in Delaware as the calendar quickly shifted into October.

A balanced meal of 13 kills, assists, and blocks in a 5-set victory worked for one Tatnall star, while a championship in North Carolina was a key for one cross country runner.

Information on how to nominate can be found at the bottom of this week's honor roll. 

FOOTBALL

1) Briheim Kelson (Newark) - 151 rushing yards and 4 TDs in 41-6 win over Dickinson

2) Adrian Watts (St. Andrew's) - 163 passing yards, 2 TDs, 99 rushing yards, 2 TDs, fumble recovery in 33-32 win over FSMA

3) Nick Richardson (Smyrna) - 3 touchdown passes in 28-0 win over Sussex Tech

Also Considered: Anthony Selby (William Penn) - 90-yard KO return, 19-yard TD run in 21-14 loss to St. Georges, Josh Ames (Hodgson) - 3 rushing TDs (3, 6, 22) in 38-0 win over Concord, Nick Harkins (Mount Pleasant) - 146 yards passing, 3 touchdowns in 47-12 win over Delcastle

FIELD HOCKEY

1) Maya Gray (Caesar Rodney) - 14 saves in 1-1 draw with Dover 

2) Elanor Veith (Wilm. Charter) - Overtime goal in 1-0 win over Friends

3) Teryn Singer (Tatnall) - Hat Trick vs. Wilmington Christian (4-2 win)

Also Considered: Jessica Bergold (Smyrna) - Both goals in 2-0 win over Milford. Antonia Testa (William Penn) - Both Goals in 2-0 win over CR

BOYS SOCCER

1) Layton Rush (Delmarva Christian) Tying and golden goals in 2-1 win at Lake Forest

2) Lyod Coutilien (Caesar Rodney) - 2 goals in 3-2 win at Sussex Tech

3) Herson Deus (Lake Forest) - 2 Goals, including game-winner, in 4-3 win over Christiana

Also Considered: Kade Seip (Polytech) - Goal in 75th minute of 1-0 win over Milford

VOLLEYBALL

1) Kylie Nocket (Ursuline) - 20 kills, 23 digs in 5-set win at Padua

2) Ashlin DeLucia (Tatnall) - 13, kills, 13 aces, 13 blocks (no triskaidekaphobia) in 5-set win over Tower Hill

3) Amanda Doherty (Saint Elizabeth) - 16 kills, 16 digs in 5-set win over Cape

Also Considered: Francesca Tyler (Wilmington Christian) - 16 kills, 3 blocks in 5-set win over Glasgow

BOYS CROSS COUNTRY

1) Aidan Higley (Salesianum) - 2nd in Boys Varsity Championship (16:51/5:26mi.) at Salesianum Invitational

2) Ryan Banko (Salesianum) - 3rd in Boys Varsity Championship (17:03/5:30mi.) at Salesianum Invitational

3) Jack Welch (Concord) - Won Large Schools Varsity (17:28/5:38mi.) at Salesianum Invitational

Also Considered: Luke Munch (Friends) - 5th in Small Schools Varsity (17:31/5:39mi.) at Salesianum Invitational

GIRLS CROSS COUNTRY

1) Tiffany Herrera (Saint Mark's) - Win Blue Division of Great American Cross Country Festival in Cary, North Carolina (18:59).

2) Lydia Colasante (Tatnall) - 4th place, and top freshman, in White Division of Paul Short Run at Lehigh University

3) Faith Mitchell (Milford) - Won Large Schools Division of Salesianum Invitational (20:55/6:45mi.)

Did we miss your performance? Have your coach send us an e-mail (sgreene@wdel.com) each week (by Sunday) to nominate you to be one of our 3 stars!